Darbības pamatvirzieni

Mugurkaula ķirurģija

Mugurkauls ir galvenais ķermeņa balsts, to veido 33 - 34 skriemeļi, krustu kauls, astes kauls un starpskriemeļu diski, kuri savā starpā savienojas ar pārtrauktiem un nepārtrauktiem savienojumiem. Mugurkaula kanālā atrodas muguras smadzenes. Mugurkauls cilvēka ķermenī veic trīs funkcijas:

  • balsta funkcija - notur vertikāli cilvēka ķermeni

  • kustību funkcija - mugurkaula locītavas nodrošina galvas, kakla un rumpja kustības

  • aizsargfunkcija - aizsargā mugurkaula kanālā esošās muguras smadzenes un nervus.

 

Mugurkaula forma cilvēka dzīves laikā mainās. Dzīves laikā mugurkaulā rodas izliekumi sagitālajā plaknē (izliekumus var redzēt skatoties uz cilvēku no sāniem):

  • lordoze - izliekums uz priekšu

  • kifoze - izliekums uz mugurpusi.

 

Muguras sāpes ir aktuāla un plaši izplatīta problēma, kas skar arvien vairāk cilvēku. Gan mūsdienu mazkustīgais dzīvesveids, gan arī pārslodzes – ir galvenais iemesls stājas defektiem, mugurkaula deformācijām un ar to saistītām saslimšanām. Tātad mugurkaulu negatīvi ietekmē dažādi faktori: organiskas slimības, neatbilstoša vai nepareiza slodze, traumas.

 

Daži no muguras sāpju cēloņiem:

  • fiziskas pārslodzes

  • nepareiza smagumu celšana

  • trauma, ievainojums, lūzums

  • deģeneratīvas mugurkaula saslimšanas (spondiloze), kā rezultātā tiek ietekmēti muskuļi un saites

  • palielināts svars

  • slikts muskulatūras tonuss

  • muskulatūras sasprindzinājums (ilgstoši veicot statisku slodzi sēžot vai stāvot),
    locītavu problēmas

  • smēķēšana u.c.

 

Pēc skriemeļu lūzumiem un/vai mežģījumiem, kā arī dažādu slimību seku rezultātā var tikt traucētas visas vai daļa no mugurkaula funkcijām. Gadījumos, kad ārstēšana (medikamenti, procedūras, vingrošana u.tt.) nedod vēlamo rezultātu ir iespējama mugurkaula ķirurģiska ārstēšana, respektīvi - operācija.

 

Skriemeļu lūzumu un mežģījumu gadījumā, ja traumēts arī saišu aparāts, nepieciešams mugurkaulu nostabilizēt, tas nozīmē, ka operācijas laikā mugurkaula skriemeļi tiek sastiprināti ar metāla skrūvēm, stieņiem, plāksnēm, tādējādi atjaunojot balsta funkciju. Ja traumas rezultātā bojātas muguras smadzenes, tad tās operācijas laikā tiek atbrīvotas, veidojot atveri mugurkaula kanālā, tādējādi nodrošinot to funkciju iespējamu atjaunošanos. Šāda veida operācijas sauc par spondilodēzi un laminektomiju.

 

 

Savukārt, mugurkaula slimību gadījumā tiek sašaurināts mugurkaula kanāls vai arī piespiests nervs. Rezultātā pacientam ir sāpes mugurā, turklāt sāpes ar izstarojumu pa roku vai pa kāju, grūtības pārvietoties un mainīt pozu. Ja konservatīva ārstēšana nesniedz vēlamo rezultātu, tad ir iespējamas vairāku veidu mugurkaula operācijas - nerva atbrīvošana, paplašinot atveri mugurkaulā un izņemot diska audus, muguras smadzeņu un nervu atbrīvošana, un skriemeļu sastiprināšana. Šāda veida operācijas sauc par diskektomiju un spondilodēzi ar laminektomiju.

 

Lēmumu par nepieciešamību veikt mugurkaula operāciju un tās apjomu pieņem mugurkaula ķirurgs, izmeklējot pacientu, uzklausot tā sūdzības un izvērtējot izmeklējumu rezultātus, kā arī novērtējot pacienta vispārējo veselības stāvokli.

 

Mugurkaula ķirurģiskās ārstēšanas mērķis - pēc iespējas labāk atjaunot pacienta dzīves un darba kvalitāti!

 

Ja mugura jau sāp, nekādā gadījumā nedrīkst sāpes ignorēt un izlikties, ka to nav. Vai arī gaidīt, ka tās pāries. Sāpes nozīmē, ka organisms mēģina jūs brīdināt par esošu problēmu!

 

Doties soli atpakaļ