Darbības pamatvirzieni

Radioloģiskā un cita veida diagnostika

Attēlu diagnostika apvieno rentgenoloģiskos, ultrasonogrāfiskos, datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumus. Visas šīs diagnostikas metodes balstās uz attēlu analīzi, kas tiek iegūta ar mūsdienīgas aparatūras palīdzību un ļauj noteikt precīzu diagnozi daudzu slimību gadījumos. 

 

Rentgenizmeklējumi (digitālais rentgens)

Kaulu un locītavu slimību izmeklēšanā rentgenizmeklēšana gandrīz vienmēr ir viena no pirmajām izmeklēšanas metodēm. Mūsdienās izmanto digitālo rentgeniegūšanas principu.

 

Salīdzinājumā ar parastajām rentgena uzņemšanas metodēm digitālās tehnoloģijas ievērojami samazina apstarojumu devu. Digitālā rentgena uzņēmuma iegūšanai ir nepieciešama tikai 1/10 daļa no parastās starojuma devas, un radiācija ir samazināta par 90%. Tā ir arī videi draudzīga tehnoloģija, jo filmiņas attīstīšanai vairs nav nepieciešamas ķīmikālijas, kas nonāk apkārtējā vidē. Rentgena filmiņas vietā tagad tiek izmantots īpaši jūtīgs sensors. Rentgena stari ar ciparu tehnoloģijas palīdzību un datorprogrammas starpniecību tiek pārveidoti attēlā. Rentgena uzņēmums ir apskatāms uz monitora ekrāna, attēlu iespējams palielināt, samazināt, padarīt kontrastaināku, to aplūkot mīksto un cieto audu režīmā un tādejādi veikt precīzus mērījumus. Tā kā šos datus saglabā "Dicom- 3" formātā tie ir atpazīstami jebkurā medicīnas iestādē, kur lieto modernas digitālas iekārtas. Izmeklējumus iespējams saglabāt ārējos informācijas nesējos (CD).

 

Izmeklējuma laikā pacients saņem jonizējošu starojumu, tāpēc katra izmeklējuma lietderība ir individuāli jāizvērtē un ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. No datortomogrāfijas izmeklējumiem jāizvairās grūtniecēm.

 

Rentgenizmeklējumus visbiežāk veic:

 • kaulu lūzumu izvērtēšanai

 • kaulu struktūras izvērtēšanai (kaulu deformāciju, veidojumu izvērtēšanai)

 • locītavu izvērtēšanai (osteoartrīti, traumatiski bojājumi)

 • mugurkaula izvērtēšanai (spondiloze, spondiloartroze, iedzimtas patoloģijas).

 • plaušām (plaušu saslimšanas).

 

 

Ultrasonogrāfija (US)

Ultrasonogrāfija ir nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kuras pamatā ir ultraskaņas spēja atšķirīgi atstaroties no dažādiem orgāniem un audiem. Nekaitīguma dēļ to ir iespējams atkārtot neierobežotu skaitu reižu.

 

Slimnīcā ir pieejama dažādu veidu ultrasonogrāfija - muskuloskeletālā, vēdera orgānu un vairogdziedzera ultrasonogrāfija. Izmeklējumi tiek veikti ar jaunākās paaudzes “Philips” ultrasonogrāfijas iekārtu.

 

Muskuloskeletālajā radioloģijā US visbiežāk veic:

 • muskuļu, cīpslu izvērtēšanai

 • locītavu izvērtēšanai

 • mīksto audu veidojumu izvērtēšanai.

 

Pacientiem tiek piedāvāti arī ehokardiogrāfijas pakalpojumi, ko veic sertificēts kardiologs. Ehokardiogrāfija ir izmeklējums, kas sniedz informāciju par sirds funkcionālo stāvokli, šis izmeklējums īpaši rekomendējams pacientiem pirms liela apjoma operācijām.

 

Datortomogrāfija (DT)

Datortomogrāfija ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un organu šķersgriezuma attēli, tādēļ šī metode ir daudz ātrāka, precīzāka un informatīvāka, nekā parastais rentgenattēls. Ar dažādām DT programmām no šķērsgriezuma pamatdatiem iegūst attēlus dažādās plaknēs, kas ļauj izvērtēt izmeklējamā orgāna topogrāfiju, izvietojumu, lielumu, patoloģisko vietu raksturu, saistību ar apkārtējiem orgāniem.

 

Izmeklējuma laikā pacients saņem jonizējošu starojumu, tāpēc katra izmeklējuma lietderība ir individuāli jāizvērtē un ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums.

 

 

Muskuloskeletālajā radioloģijā DT visbiežāk veic:

 • komplicētu lūzumu diagnosticēšanai (iegurņa kaulu, pēdas kaulu, plaukstas pamata kalu lūzumu).

 • locītavu slimību izvērtēšanai

 • mugurkaula izvērtēšanai

 • kaulu audzēju izvērtēšanai

 • hronisku un akūtu kaulu iekaisumu izvērtēšanai (osteomielīts).

 

QCT jeb kvantitatīvā datortomogrāfija tiek veikta osteoporozes diagnostikai mugurkaula skriemeļos. QCT izmeklējuma laikā tiek mērīts jostas skriemeļiem kaulu minerālais blīvums.

 

Magnētiskā rezonanse (MR)

Sadarbībā ar „Veselības centrs 4”, slimnīcā ir uzstādīts magnētiskās rezonanses aparāts.

Magnētiskā rezonanse ir  cilvēka veselībai pilnīgi nekaitīga vizuālās izmeklēšanas metode. Magnētiskās rezonanses attēla iegūšanai izmanto elektromagnētisko lauku un radiofrekvences viļņu impulsus. Viena no precīzākajām vizuālās diagnostikas metodēm, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēli.  Ar magnētiskās rezonanses palīdzību ir iespējams iegūt augstas izšķirtspējas visdažādāko orgānu un ķermeņa daļu attēlus. Iegūtie attēli ļauj precīzi noteikt diagnozi. Izmeklēšanas metode sniedz daudz vairāk informācijas par ierasto rentgena, ultrasonogrāfijas vai datortomogrāfijas izmeklējumu.

Magnētisko rezonansi izmanto sekojošai izmeklēšanai:

 • galvas smadzeņu

 • galvas un kakla mīksto audu

 • asinsvadu  

 • mugurkaula un muguras smadzeņu

 • kaulu un locītavu

 • muskuļu un citu mīksto audu izmeklēšanai.

 • Informāciju par Diagnostiskās radioloģijas nodaļas darbību skatīt šeit:

http://www.tos.lv/lv/strukturvienibas/12/12-diagnostiskas-radiologijas-nodala

 

Tā pat Slimnīcas Patohistoloģijas un audu konservācijas laboratorijā tiek veikta audu diagnostika, visu operāciju vai diagnostisko biopsiju laikā  no pacienta iegūto  audu mikroskopiskā izmeklēšana. Savukārt Mikrobioloģijas laboratorija nodrošina Slimnīcu ar visiem nepieciešamajiem mikrobioloģiskajiem izmeklējumiem, taču Asins kabinets ir Slimnīcas struktūrvienība, kas ir atbildīga par Slimnīcas nodrošināšanu ar asins komponentiem un to apriti Slimnīcā.

 

Doties soli atpakaļ