Darbības pamatvirzieni

Radioloģiskā un cita veida diagnostika

Attēlu diagnostika apvieno rentgenoloģiskos, ultrasonogrāfiskos, datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumus. Visas šīs diagnostikas metodes balstās uz attēlu analīzi, kas tiek iegūta ar mūsdienīgas aparatūras palīdzību un ļauj noteikt precīzu diagnozi daudzu slimību gadījumos. 

 

Rentgenizmeklējumi (digitālais rentgens)

Kaulu un locītavu slimību izmeklēšanā rentgenizmeklēšana gandrīz vienmēr ir viena no pirmajām izmeklēšanas metodēm. Mūsdienās izmanto digitālo rentgeniegūšanas principu.

 

Salīdzinājumā ar parastajām rentgena uzņemšanas metodēm digitālās tehnoloģijas ievērojami samazina apstarojumu devu. Digitālā rentgena uzņēmuma iegūšanai ir nepieciešama tikai 1/10 daļa no parastās starojuma devas, un radiācija ir samazināta par 90%.

 

Izmeklējuma laikā pacients saņem jonizējošu starojumu, tāpēc katra izmeklējuma lietderība ir individuāli jāizvērtē un ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. No rentgena izmeklējumiem jāizvairās grūtniecēm.

 

Rentgenizmeklējumus visbiežāk veic:

  • kaulu lūzumu izvērtēšanai
  • kaulu struktūras izvērtēšanai (kaulu deformāciju, veidojumu izvērtēšanai)
  • locītavu izvērtēšanai (osteoartrīti, traumatiski bojājumi)
  • mugurkaula izvērtēšanai (spondiloze, spondiloartroze, iedzimtas patoloģijas)
  • plaušām (plaušu saslimšanas).

 

Ultrasonogrāfija (US)

Ultrasonogrāfija ir nekaitīga un nesāpīga izmeklēšanas metode, kuras pamatā ir ultraskaņas spēja atšķirīgi atstaroties no dažādiem orgāniem un audiem. Nekaitīguma dēļ to ir iespējams atkārtot neierobežotu skaitu reižu.

 

Slimnīcā ir pieejama dažādu veidu ultrasonogrāfija - muskuloskeletālā, vēdera orgānu un vairogdziedzera ultrasonogrāfija. Izmeklējumi tiek veikti ar jaunākās paaudzes “Philips” ultrasonogrāfijas iekārtu.

 

Muskuloskeletālajā radioloģijā USG visbiežāk veic:

  • muskuļu, cīpslu izvērtēšanai
  • locītavu izvērtēšanai
  • mīksto audu veidojumu izvērtēšanai.

 

Datortomogrāfija (DT)

Datortomogrāfija ir rentgenizmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un organu šķersgriezuma attēli, tādēļ šī metode ir daudz ātrāka, precīzāka un informatīvāka, nekā parastais rentgenattēls. Ar dažādām DT programmām no šķērsgriezuma pamatdatiem iegūst attēlus dažādās plaknēs (3D), kas ļauj izvērtēt izmeklējamā orgāna topogrāfiju, izvietojumu, lielumu, patoloģisko vietu raksturu, saistību ar apkārtējiem orgāniem.

 

Izmeklējuma laikā pacients saņem jonizējošu starojumu, tāpēc katra izmeklējuma lietderība ir individuāli jāizvērtē un ir nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. 

 

 

Magnētiskā rezonanse (MR)

Sadarbībā ar „Veselības centrs 4”, slimnīcā ir uzstādīts magnētiskās rezonanses aparāts.

Magnētiskā rezonanse ir cilvēka veselībai pilnīgi nekaitīga vizuālās izmeklēšanas metode. Magnētiskās rezonanses attēla iegūšanai izmanto elektromagnētisko lauku un radiofrekvences viļņu impulsus. Viena no precīzākajām vizuālās diagnostikas metodēm, ar kuras palīdzību tiek iegūti cilvēka ķermeņa un orgānu šķērsgriezuma attēli.  Ar magnētiskās rezonanses palīdzību ir iespējams iegūt augstas izšķirtspējas visdažādāko orgānu un ķermeņa daļu attēlus. Iegūtie attēli ļauj precīzi noteikt diagnozi. Izmeklēšanas metode sniedz daudz vairāk informācijas par ierasto rentgena, ultrasonogrāfijas vai datortomogrāfijas izmeklējumu.

Magnētisko rezonansi izmanto sekojošai izmeklēšanai:

  • galvas smadzeņu
  • galvas un kakla mīksto audu
  • asinsvadu  
  • mugurkaula un muguras smadzeņu
  • kaulu un locītavu
  • muskuļu un citu mīksto audu izmeklēšanai.

SVARĪGI!- radioloģisko izmeklējumu rezultāti (izņemot ultrasonogrāfijas) ir digitalizēti – tos var apskatīt jebkurš ārsts. Pēc izmeklējuma veikšanas pacients saņem izmeklējuma kodus Datamed sistēmā, kur ir iespējams apskatīt izmeklējuma attēlus un ārsta-radiologa slēdzienu.


  • Informāciju par Diagnostiskās radioloģijas nodaļas darbību skatīt šeit:

http://www.tos.lv/lv/strukturvienibas/12/12-diagnostiskas-radiologijas-nodala

 

Savukārt Slimnīcas Patohistoloģijas laboratorijā tiek veikta audu diagnostika, visu operāciju vai diagnostisko biopsiju laikā  no pacienta iegūto  audu mikroskopiskā izmeklēšana. Savukārt Mikrobioloģijas laboratorija nodrošina Slimnīcu ar visiem nepieciešamajiem mikrobioloģiskajiem izmeklējumiem, taču Asins kabinets ir Slimnīcas struktūrvienība, kas ir atbildīga par Slimnīcas nodrošināšanu ar asins komponentiem un to apriti Slimnīcā.

  • Informāciju par laboratoriju darbību skatīt šeit:

http://www.tos.lv/lv/strukturvienibas/14/14-mikrobiologijas-un-patohistologijas-apvienota-laboratorija

 

Doties soli atpakaļ