Aktuāli

Pirmo reizi Latvijas medicīnas vēsturē

Oktobra mēnesī mūsu slimnīcas ārsti traumatologi, ortopēdi - Ēriks Ozols un Māris Zambrāns pirmo reizi Latvijas medicīnas vēsturē veica unikālu ķirurģisku operāciju - autologa skrimšļa šūnu saturošas matricas transplantāciju pacienta ceļa locītavā! 

 

Locītavu virsmas klāj skrimslis, kas pasargā locītavas no dilšanas, nodrošinot adekvātu locītavu funkciju bez sāpēm. Skrimšļa bojājumus nereti pavada sāpes, sāpīga krakšķēšana locītavās, ķeršanās sajūta, pietūkums un funkcijas zudums locītavā. Iemesli, kādēļ notiek izmaiņas locītavās var būt dažādi - traumas, slimības vai deģeneratīvi procesi, kas noved pie iepriekš minēto simptomu attīstības.

 

Locītavas skrimšļa atjaunošana ir viens no ortopēdijas sarežģītākajiem uzdevumiem. Skrimšļa audi to sarežģītās uzbūves un vājo reģenerācijas spēju dēļ ir uzskatāmi par audiem, kas praktiski neatjaunojas. Ja skrimslis ir bojāts, tad par tā "pašatjaunošanos" lielas cerības nevajadzētu lolot.

 

Tomēr pēdējās desmitgades intensīvu zinātnieku pūliņu un ortopēdu pašaizliedzīgas "cīņas" rezultātā ir izstrādātas ārstniecības metodes, kas pie noteiktiem apstākļiem bojāto skrimsli var atjaunot.

 

Kas ir tik unikāls šajā operācijā?

Skrimšļa defekta aizpildīšanai tiek izmantotas no pacienta ņemtas skrimšļa šūnas (hondrocīti), kas 24 dienas tiek pavairotas laboratorijā Vācijā. Šo dienu laikā no iegūtajām skrimšļa šūnām tiek izveidots autologs hondrocīts, jeb paša pacienta skrimšļa šūnu saturoša matrica, kas tiek transplantēta pacienta ceļa locītavas skrimšļa defekta zonā.

 

Līdz šim šāda veida skrimšļa atjaunošana Latvijā nebija veikta, taču nākotnē šādas operācijas pacientam sniedz iespēju izvairīties no locītavu pilnīgas nomaiņas jeb endoprotezēšanas!

 

Pacientus ar ceļa locītavas skrimšļa problēmām aicinām vērsties VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca” Ambulatorā nodaļā, pierakstoties uz konsultāciju pie ārsta traumatologa, ortopēda Ērika Ozola, lai uzzinātu plašāku informāciju par jaunajām ārstēšanas iespējām slimnīcā.

 

 

Doties soli atpakaļ