Aktuāli

Drošība Līgo svētkos - kā izvairīties no traumām

Tuvojas Līgo svētki, viens no gada gaidītākajiem notikumiem, kas ik gadu ir piepildīts ar dziesmām, dejām un dažādām tradīcijām. Tomēr svētku laikā ir svarīgi rūpēties par savu drošību, lai izvairītos no nevajadzīgām traumām un nelaimes gadījumiem. Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca (TOS) vēlas atgādināt visiem svinētājiem par galvenajiem drošības pasākumiem, ko jāievēro svētku laikā.

 

Līgo svētki ir ne vien zināmi ar tradīciju lēkt pāri ugunskuram, bet arī apdegumiem, kas radušies no tās. Lai izvairītos no apdegumiem, vienmēr uzturiet drošu attālumu no atklātas liesmas un uzraugiet bērnus. Ja tomēr nolemiet lēkt pāri ugunskuram, pārliecinieties, ka jūsu apģērbs nav viegli uzliesmojošs, kā arī izvērtējiet savas spējas un ugunskura lielumu. Pārliecinieties, ka ugunskura vieta ir izvēlēta pareizi, izvairoties to veidot tuvu kokiem, krūmiem vai sausai zālei, kā arī turiet tuvumā dzēšanas līdzekļus, piemēram, ūdeni vai smiltis. Ja tomēr iegūstat apdegumu, pirmkārt, novērtējiet apdeguma pakāpi. Apdegumus var iedalīt pēc smaguma pakāpes: virspusēji, daļēji dziļi un dziļi apdegumi. Virspusēju apdegumu gadījumā āda kļūst sarkana un sāpīga – šajā gadījumā nekavējoties atdzesējiet apdeguma vietu zem auksta tekoša ūdens vismaz 10 minūtes. Ja apdegums ir viegls, pēc atdzesēšanas uzklājiet antiseptisku krēmu vai ziedi un pārklājiet ar sterilu pārsēju.  Savukārt,  ja uz ādas rodas pūslīši vai āda kļūst baltāka vai pat tumsnēja, nekavējoties meklējiet medicīnisko palīdzību.

 

Lūzumi un sastiepumi tiek gūti ne vien lecot pāri ugunskuram, bet arī piedaloties sportiskās aktivitātēs vai neuzmanīgi pārvietojoties dabā. Lai izvairītos no šādām traumām, pārliecinieties, ka vide ir droša un esat piesardzīgs. Saprotam, ka šādus negadījumus nevar paredzēt, tomēr, ja tiek gūta trauma, tad ievainoto vietu vajadzētu imobilizēt un izvērtēt savu labsajūtu. Ja pēc kritiena vai traumas ekstremitāte ir apsārtusi un pietūkusi, necentieties to kustināt, bet gan uzlieciet aukstu kompresi un meklējiet medicīnisko palīdzību. Gadījumos, kad persona krīt un iespējami traumē muguru vai kaklu svarīgi ir cilvēku nekustināt un izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību.

 

Virtuve svētku ietvaros arī ir visai traumatiska vieta. Bieži vien, steidzot sagriezt pēdējos salātus vai citus našķus svētku galdam, viss notiek steigā un tiek gūti kā viegli, tā dziļi griezumi vai brūces. Konkrētas receptes, kā pasargāt sevi no sagriešanās gan nav, toties vēlamies mierināt, ka nekas slikts nenotiks, ja svētku galdā našķus celsiet 15 minūtes vēlāk. Uzmanība un piesardzība var ietaupīt jūsu laiku, jo pēcāk nebūs jānodarbojas ar brūces apkopšanu. Ja tomēr gūstat griezumu vai brūci, pirmkārt, noskalojiet to zem tīra, auksta tekoša ūdens, lai mehāniski izskalotu netīrumus un samazinātu asiņošanu. Pēc tam brūci apstrādājiet ar antiseptisku šķīdumu un nosedziet ar sterilu marles pārsēju vai plāksteri. Uz brūces iespējams izdarīt spiedienu, lai mazinātu asiņošanu, tomēr dziļu brūču gadījumā vai arī, ja asiņošana nemazinās, noteikti aicinām vērsieties pie ārsta.

 

Atbildīga alkohola lietošana arī ir būtiska svētku periodā, jo alkohols var ietekmēt reakcijas spējas un līdzsvaru, izraisot nelaimes gadījumus. Alkohola lietošanai kopumā ir negatīvas sekas uz veselību, tomēr mēs saprotam, ka Jāņi nav Jāņi bez alus kausa un Jāņu siera. Pēc alkohola lietošanas esiet piesardzīgi – nevadiet transportlīdzekļus, tostarp velosipēdus un skrejriteņus, kā arī izvairieties no piedalīšanās sporta aktivitātēs, jo jūs varat kļūt neveikli un jūsu reakcija tiek aizkavēta. Pārgalvīga rīcība alkohola reibumā var izraisīt nopietnas traumas, turklāt alkohola ietekmē var nebūt iespējams uzreiz novērtēt traumas smagumu, tāpēc ir būtiski dot sev laiku atpūsties un atgūties.

 

Pirms svētkiem noteikti neskādēs pārbaudīt savu pirmās palīdzības komplektu. Sagatavoties ir ļoti svarīgi, jo traumas gadījumā būs drošāk, ja būsiet gatavi sniegt pirmo palīdzību. Būtiski ir, lai komplekts būtu viegli pieejams un tajā būtu nepieciešamie līdzekļi, piemēram, plāksteri, sterili pārsēji, elastīgā saite, antiseptiski līdzekļi, pretsāpju un pretalerģijas medikamenti. Rūpīgi pārbaudiet arī to derīguma termiņus un papildiniet trūkstošos materiālus. Kā arī, nelietojiet medikamentus pēc alkohola lietošanas.

 

Traumpunkta–uzņemšanas nodaļas vadītājs Guntis Naglis uzsver: "Līgo svētki ir laiks, kad mēs baudām kopā būšanu un svētku prieku, tomēr nevajadzētu aizmirst par drošību. Plānojot svētkus, pārliecinieties, ka esat sagatavojušies dažādām situācijām un ievērojat drošības pasākumus. Mūsu mērķis ir nodrošināt, ka jūs varat svinēt droši un ka nav nepieciešamības svētku kulminācijā viesoties mūsu traumpunktā."

 

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca novēl visiem drošus un priecīgus Līgo svētkus! Rūpēsimies par sevi un saviem tuvajiem, lai svētku prieks netiek aizēnots ar negadījumiem.

 

Doties soli atpakaļ