Aktuāli

Latvijas ārstu palīdzība karā ievainotajiem Ukrainā

VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdija slimnīca” ārsts traumatologs ortopēds un mikroķirurgs Mārtiņš Malzubris, kopā ar mikroķirurgu Olafu Libermani, sākoties karam Ukrainā, devās palīdzēt kolēģiem uz militāro hospitāli Kijivā.  M.Malzubris šobrīd ir atgriezies Latvijā un dalās ar gūto pieredzi, un mācībām darbā kara apstākļos slimnīcā.

 

Stāstot par pieredzēto Ukrainā, M.Malzubris norāda, ka pārsvarā bija  jāoperē Ukrainas karavīri.  Traumas ir dažādas - ekstremitāšu šauti ievainojumi ar lūzumiem, vēdera dobuma un krūšu kurvja traumas, acu traumas un daudz kas cits.  Ārsts stāsta, ka galvenokārt  tās ir sprādziena tipa traumas, ar sprādziena šķembām radītiem bojājumiem, dažnedažādas lokalizācijas, kā arī ložu radīti bojājumi.

 

M.Malzubris šobrīd neplāno atgriezties Ukrainā, taču strādā pie tā, lai sadarbojoties ar Ukrainas kolēģiem, pavisam drīz būtu iespēja pārvest no Ukrainas uz Latviju pacientus, kam nepieciešama specifiskāka palīdzība.  Mikroķirurgs norāda, ka iespēja ārstēt Latvijā Ukrainas ievainotās militārpersonas, ir atkarīga lielākoties no Ukrainas puses – vai ļaus šiem cilvēkiem izbraukt no valsts. Aptuvenie aprēķini liecina, ka tie varētu būt līdz 10 pacientiem mēnesī.

 

Šī gada 20. aprīlī M.Malzubris kopā ar kolēģiem organizēja starptautisku konferenci "Militārā medicīna un rekonstruktīvā mikroķirurģija kara traumu ārstēšanā", lai pievērstu medicīnas darbinieku uzmanību aktuālajai situācijai Ukrainā un citviet Eiropā, un lai rastu ieskatu militārās medicīnas specifikā.

 

"Mēs redzam, ka civilā medicīna nav pilnībā gatava bruņotu konfliktu situācijām, tāpēc šobrīd ir jāsāk intensīva gatavošanās," teica M.Malzubris  piebilstot, ka medicīnas sistēmai ir jāveido treniņi un plāni, līdzīgi kā tas ir Latvijas aizsardzības spēkiem.

 

Doties soli atpakaļ