Aktuāli

Aldis Dalmatovs - In memoriam

2022. gada 16. aprīlī mūžībā devies ārsts traumatologs ortopēds, rokas un plastikas ķirurgs, mūsu kolēģis Dr. Aldis Dalmatovs.

 

Aldis ir dzimis 1956. gada 21. novembrī Ogrē.  Mācījies Tīnūžu un Ikšķiles pamatskolās, bet mācības vidusskolā turpinājis Rīgas 49. vidusskolā. Jau 10. klasē, Aldis uzsāka savas gaitas medicīnā Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā. Pēc Rīgas Medicīnas institūta absolvēšanas 1981. gadā, nu jau kā traumatologs-ortopēds, viņš turpināja strādāt Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, vairākus gadus arī paralēli strādājot Ātrās medicīniskās palīdzības intensīvās terapijas brigādē. 1985. gadā, kad Gaiļezera slimnīcā tika veidota pirmā mikroķirurģijas nodaļa Latvijā, Aldis kļuva par vienu no Latvijas mikroķirurģijas celmlaužiem. Kopā ar nodaļas vadītāju Gunti Biti, Tālivaldi Krūmiņu un Haraldu Adoviču, un citiem ārstiem veica Latvijai inovatīvas operācijas - 1986. gadā pirmo reizi  Latvijā veiksmīgi īstenojot augšstilba replantāciju. Pēc nostrādātiem sešpadsmit gadiem Gaiļezera slimnīcā, 2001. gadā Aldis atgriezās Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, kļūstot par 2. nodaļas vadītāju. Kopš 2010. gada paralēli darbam slimnīcā, Aldis strādāja arī savā privātpraksē Klīnikā Ortomed.

 

40 gadus garajā darba mūžā,  Aldis veicis 500–600 operācijas ik gadu, konsultējis milzīgu pacientu skaitu, tadējādi palīdzot ļoti daudziem cilvēkiem. Vislielāko gandarījumu viņš guva redzot pacientus, kuriem izdevies palīdzēt. Publicitāte un apbalvojumi nebija Alda pašmērķis. No mutes mutē viņš tika ieteikts kā viens no labākajiem ārstiem Latvijā savā specialitātē. Pacienti pie viņa ieradās ne tikai no dažādām Latvijas tuvākām un tālākām vietām, taču arī ārzemēm, tālāko ceļu mērojot pat no Austrālijas, Kanādas un Amerikas. Aldis nekad neatteica palīdzību, konsultāciju vai vienkārši sirsnīgu sarunu.

 

Aldi atcerēsies visi viņa skolnieki - jaunie ārsti rezidenti. Viņš bija zinošs un prasīgs skolotājs, bet tajā pašā laikā neizmērojami iejūtīgs un cilvēcisks ārsts.  Daudzi jaunie kolēģi no viņa ir smēlušies lieliskas zināšanas, mācījušies uzmanīgu un godīgu attieksmi pret pacientiem un kolēģiem.

 

Izcils viņš bija ne tikai kā ārsts, taču arī vīrs, tēvs un arī vectēvs. Ar sievu Guntu Aldis iepazinās jau studiju gados, kopā laulībā pavadot 40 mīlestības pilnus gadus un izaudzinot divas meitas Daigu un Kristīni. Neskatoties uz garajām darba stundām, ģimene viņam vienmēr bijusi pirmajā vietā, viņam vienmēr izdevās atrast laiku saviem bērniem un četriem mazbērniem, kuriem viņš vienmēr paliks kā nenovērtējams piemērs.

 

2020. gadā Dr. Dalmatovs pārtrauca aktīvās darba gaitas, tomēr interesi par sasniegumiem medicīnā, par kolēģu darbu un viņu grūtībām darbā saglabāja, bija priecīgs palīdzēt ar savu padomu un pieredzi.

 

Darba Aldis nekad nebijās. Gandrīz katras brīvdienas tika pavadītas  aktīvi –  visvairāk strādājot lauku mājās Meņģelē, par kurām viņš bija īpaši priecīgs, ka tās izdevies kopīgiem spēkiem izveidot par vietu, kur tikās visa ģimene, bieži viesojās draugi, darba kolēģi un tuvākie kaimiņi. Tur arī pēkšņi, 2022. gada 16. aprīļa agrā rītā, pārstāja pukstēt Alda sirds.

 

Izsakām dziļu līdzjūtību Dr. Alda Dalmatova ģimenei, tuviniekiem, draugiem, kolēģiem un visai ārstu saimei.

 

Doties soli atpakaļ