Aktuāli

Pirmā šāda tipa operācija Latvijā

Septembrī Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā tika veikta sarežģīta onkoloģiska operācija - krusta kaula ļaundabīga audzēja rezekcija, iegurņa kaulu un jostas skriemeļu fiksācija.

 

Šādas operācijas pasaulē veic tikai dažās vietās - tuvākā Latvijai ir Somija.  Iemesls tam ir operācijas tehniskā sarežģītība, jo lai izņemtu visu audzēju un pēc tam nodrošinātu balsta-kustību aparāta funkcionalitāti ir nepieciešamas vismaz 3 operācijas ar daudzu speciālistu iesaisti, turklāt gada laikā pat lielajos Eiropas vai Amerikas centros, ir tikai daži šādi pacienti.

 

65 gadus jauna sieviete sūdzējās par sāpēm krustu rajonā. Tika pierādīta krusta kaula hondrosarkoma - audzējs, kam nav iespējama ne ķīmijterapija, ne apstarošana.

 

1. operācija bija stomas izveide uz vēdera priekšējās sienas, lai samazinātu pēcoperācijas komplikācijas.

2. operācija notika Latvijas Onkoloģijas Centrā, kur audzējs tika atbrīvots no vēdera iekšējiem orgāniem, atbrīvoti asinsvadi un nervi, kas cieši piegula audzējam. Operācijā piedalījās Dr. Andrejs Pčolkins, Lauris Repša, rezidente Anna Leščinska, anesteziologs Aigars Senkāns, operāciju māsa Ilona Miksone. Operācijas ilgums bija 3 stundas.

 

Nākamajā dienā pacienti pārveda uz Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu, kur tika veikta galīgā 3. operācija, t.i. krusta kaula subtotāla rezekcija un iegurņa kaulu un jostas skriemeļu fiksācija. Operācijā piedalījās Dr. Lauris Repša, Kalvis Briuks, Aleksejs Repņikovs, anesteziologs Sigita Kazūne, operāciju māsas Ilona Jevsejeva un Grieta Logina. Operācijas ilgums bija 8 stundas.

 

Primāri ir pacientu izārstēt no onkoloģiskas slimības, taču tik pat būtiski ir arī saglabāt tā dzīves kvalitāti, tāpēc visu operāciju rezultātā tika saglabāti svarīgi nervi, kas nodrošina pacientes pārvietošanās iespējas.

 

Doties soli atpakaļ