Aktuāli

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā veikta pētījuma rezultāti publicēti “Baltic Journal of Clinical Medicine and Research.”

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā (TOS) veiktais pētījums par pacientu funkcionālajiem rezultātiem pēc lielā lielakaula proksimālās metaepifīzes (tibal plateau) lūzumiem ir publicēts Rīgas Stradiņa universitātes žurnāla “Baltic Journal of Clinical Medicine and Research” jaunākajā izdevumā. Pētījumu izstrādāja Arnis Birze, Rūdolfs Vētra un Ruta Jakušonoka. Šajā pētījumā analizēti funkcionālie rezultāti pacientiem ar minētajiem lūzumiem, īpaši fokusējoties uz tiem lūzumiem, kas radušies gan zemas, gan augstas enerģijas izraisītu traumu dēļ.

 

Augstas enerģijas izraisītas  traumas bieži vien ir saistītas ar ceļu satiksmes negadījumiem vai kritieniem no augstuma, savukārt zemas enerģijas traumas parasti rodas ikdienas aktivitāšu laikā, piemēram, paslīdot vai krītot. Lielā lielakaula proksimālās metaepifīzes lūzumu  ārstēšana ir sarežģīta un izaicinoša. Minētie lūzumi var  izraisīt vēlīnus sarežģījumus, kas saistīti ar nozīmīgiem ceļa locītavas funkcijas traucējumiem. Rehabilitācija pēc šiem lūzumiem ietver fizioterapiju, lai atjaunotu kustības ceļa locītavā un stiprinātu muskuļus.

 

Pētījuma rezultāti liecina, ka pēcoperācijas funkcionālie rezultāti pacientiem ar lielā lielakaula proksimālās metaepifīzes lūzumiem, kas radušies zemas enerģijas  traumu dēļ, nozīmīgi neatšķiras no tiem, kas radušies augstas enerģijas  traumu rezultātā. Kā arī to, ka Schatzker klasifikācija un tās jaunākā modifikācija (Kfuri M, Schatzker J, 2018), kuru izmanto lielā lielakaula proksimālās metaepifīzes artikulāru lūzumu veida izvērtēšanā un ķirurģiskās ārtsēšanas plānošanā, pamatojoties uz  rentgena diagnostiku un datortomogrāfiju, nav pietiekama, lai prognozētu funkcionālos rezultātus atveseļošanās periodā. Papildus lūzuma tipam, ir jāņem vērā arī citi faktori, kas spēlē nozīmīgu lomu funkcionālo rezultātu novērtēšanā.

 

TOS valdes loceklis Modris Ciems komentē: "Šī pētījuma rezultāti uzsver nepieciešamību pēc daudzfaktoru pieejas pacientu ārstēšanā ar šādiem lūzumiem. Pētījuma rezultāti mums ļaus nodrošināt labāku un efektīvāku ārstēšanu, ņemot vērā ne tikai lūzuma veidu, bet arī citus būtiskus faktorus."

 

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca turpina darbu pie uzlabojumu ieviešanas ārstniecības praksē, lai nodrošinātu augstāko aprūpes kvalitāti un efektīvu pacientu atveseļošanos. Ar visu pētījumu iespējams iepazīties šeit.

 

Doties soli atpakaļ